Miss Peregrine's Home for Peculiar Children – 2016 – Trailer

Gelişigüzel

İlk Kültür Sanat – Instagram

Warcraft – 2016 – Trailer

Gelişigüzel

Grey – E L James

Grey – E L James Yazar: E L James Çevirmen: İstem Erdener Yayınevi : Doğan Kitap Tüm dünyada fırtınalar estiren “Grinin Elli Tonu” serisi devam ediyor! Şimdi Anlatma Sırası Christian’da… Sende bir şeyler var Anastasia. Uzak … Devamı »

Gelişigüzel

Eflatun Kurdele – Heather Burch

Eflatun Kurdele Yazar: Heather Burch Çevirmen: Ayhan Ece Şirin Yayınevi : Arkadya Yayınları Bazen kelimelerin büyüsü hayatınızı değiştirir.  Tek yapmanız gereken sakince o fırtınanın dinmesini beklemektir… Kimsenin baskısı altında kalmadan hür iradenizle karar verebilmek kişinin en … Devamı »

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino
Quentin Tarantino

1963 doğumlu ABD’li film yönetmeni, oyuncu yapımcı ve Oscar ödüllü senaristin tam adı Quentin Jerome Tarantino’dur. Tarantino’nun filmleri, diyalogları, parçalanmış kronolojik akışı ve pop kültür takıntılarıyla ünlüdür. Sıklıkla şiddet sahneleri içerir. Yine de insanları etkileyen, bu sahnelerin yarattığı gerilim ve rahatsızlık değil, şiddetin günlük hayat içinde yer alması ve şiddet üzerine yapılan kara mizahtır.

1984 yılında Manhattan Beach’teki tanınmış Video Archives adlı video kaset dükkânında kasiyer olarak çalışmaya başladı. Burada çalışırken tanıştığı Roger Avary ile daha sonraları birlikte çalışacaktı. Oyunculuk üzerine Beverly Hills’teki Allen Garfield’in Actor’s Shelter’ında çalışmaya devam etse de daha çok senaristliğe yoğunlaştı.

1993’de gösterime giren True Romance ile dikkatleri üzerine topladı. Lawrence Bender’ın, Tarantino’yu bir film yazması konusunda cesaretlendirmesi sonucunda ortaya son akımları takip eden, oldukça nükteli, kana bulanmış bir soygun filmi olan Reservoir Dogs-1992 çıktı. Bu film Tarantino’nun sonraki filmlerinin tarzının da öncüsü olacaktı. Senaryoyu okuyan yönetmen Monte Hellman, Live Entertainment’ın filme para yatırmasını sağladığı gibi Tarantino’nun yönetmenliğine de yardımcı oldu. Lawrence Bender ile aynı kursa giden eşinden projeyi öğrenen Harvey Keitel de senaryoyu okuduktan sonra hem filmde rol aldı hem de yapımcılığı üstlendi.

Pulp Fiction’la 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. Karmaşık kurguya sahip ve benzer şekilde acımasız nüktesi olan bir filmdi. Oyuncularının başarılarıyla da ilgi çeken film John Travolta’nın kariyerini de canlandırmıştır.

Akıl hocası Elmore Leonard’ın Rum Punch adlı romanından uyarladığı Jackie Brown ‘da Quentin Tarantinosiyah sömürü sineması (Blaxploitation) sinema tarzına atıfta bulundu.

Quentin Tarantino

Daha sonra Inglorious Bastards adlı bir savaş filmi yapmayı planladı ancak bu projeyi Kill Bill filmini yazıp yönetmek için erteledi. Kill Bill Vol.1 ve Vol.2 adıyla iki ayrı film olarak gösterime girdi. Filmin üzerine kurulduğu ana karakter, Pulp Fiction çekilirken Uma Thurman ve Tarantino tarafından kurgulanan Gelindir (The Bride.)

2004 yılında Tarantino Cannes Film Festivali’nde jüri başkanlığını üstlendi. Kill Bill yarışma adayları arasında değildi; ancak final gecesinde üç saati aşkın orijinal sürümüyle gösterildi. Altın Palmiye ödülü Tarantino’nun Oldboy üzerindeki ısrarına karşın Michael Moore’un Fahrenheit 9/11 adlı filmine verildi.

2005 yılındaki neo-noir film Sin City’de Clive Owen ve Benicio Del Toro arasındaki arabalı sahneyi yönetmesi nedeniyle “Özel Konuk Yönetmen” olarak onurlandırıldı.

24 Şubat 2005’te CSI dizisinin sezon finalini yöneteceği açıklandı. 19 Mayıs’ta yayınlanan iki saatlik Grave Danger isimli bölüm reyting rekorları kırdı ve yine 2005 yılında Empire Awards ‘ta Icon Of The Decade ödülünü kazandı.

Quentin Tarantino, filmlerinde reklam yapmamak için ürün koymamasıyla da tanınır. Bu nedenle bir ürünün kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda ya hayalî markalar yaratmış ya da artık kullanımdan kalkmış markaları kullanmıştır.

Reservoir Dogs ve Pulp Fiction’da “nigger” (zenci) sözcüğü gibi ırkçı hitapları kullanması nedeniyle özellikle Amerikalı siyahi yönetmen Spike Lee ve birçok kişi tarafından eleştirilmiştir.

Tarantino başka filmlerin fikirlerini, sahnelerini ve diyaloglarını ödünç almakla da eleştirilmiştir.

”The Good, The Bad & The Ugly”nin final sahnesi” ile “Reservoir Dogs”un final sahnelerindeki düello benzeri silahlaşmalar birbilerine çok benzemektedir.

Kill Bill: Vol.1 1973 Toshiya Fujita filmi Lady Snowblood’dan oldukça fazla etkilenmiştir. Kill Bill: Vol.2’nin sonundaki Süpermen monoloğu, Jules Feiffer’ın 1965 kitabı, The Great Comic Book Heroes ‘tan alınmış gibi gözükmektedir.Quentin Tarantino2

Tarantino filmlerinde başrol karakterleri genellikle General Motors araçları kullanırlar. (Özellikle Chevrolet ve Cadillac)

Her filmine, azalarak tamamen kesilen ve sonra tekrar duyulmaya başlayan bir müzik sahnesi ekler.
Filmlerinin çoğunda çanta ve valizler önemli rol oynar.
Hemen hemen tüm filmleri Los Angeles’ta geçer.
Kült filmlere ve televizyon dizilerine atıfta bulunur ve müziklerini kullanır.
Dolaylı da olsa önceki filmleri ile sıklıkla bağlantılar kurar.
Filmlerinin çoğunda üç ya da daha fazla karakter aynı anda birbirlerine silah doğrultur. Meksika Açmazı(“Mexican Standoff”)
Karakterler elleriyle bir şeyler yaparken çok yakın çekimle yapılan kesitler, Brian De Palma’nın tekniğini anımsatır. Bu sahneler çok sık taklit edilmektedir.
Hemen hemen tüm filmlerinde karakterlerin takma adı vardır, oburluk-arsızlık arası bir yemek yeme sahnesi vardır ve kadın ayağı sahnelerine yakın çekim yapar.

Kendisi de karışık etnik kökenden gelen Tarantino (Babası İtalyan asıllı oyuncu ve müzisyen Tony Tarantino, annesi de yarı İrlandalı yarı Cherokee kızılderilisi olan Connie McHugh) bazı fimlerinde çift etnik kökenden gelen karakterler kullanır.

Başlıca karakterlerin sigara içmesi Tarantino’nun filmlerinde oldukça sık tekrarlanan bir özelliktir ve Kill Bill serisindeki The Bride oldukça önemli bir istisnadır.

Tim Roth, Harvey Keitel, Uma Thurman, Michael Madsen, Steve Buscemi, Christoph Waltz, Samuel L. Jackson filmlerinde sıkça yer verdiği oyunculardır.
Yönettiği her filmde en azından bir kez Wilhelm çığlığı ses efekti kullanılan Tarantino aynı zamanda 1994 yapımı Natural Born Killers’ın orijinal taslağının yazarıdır.

Filmleri;
2016-The Hateful Eight
2012-Django Unchained
2009-Inglorious Basterds
2007-Grindhouse(“Death Proof” kısmı)
2005-CSI: Crime Scene Investigation “Grave Danger: Vols. I & II” (Konuk yönetmen)
2005-Sin City
2004-Kill Bill 2
2003-Kill Bill 1
1997-Jackie Brown
1995-Four Rooms (“The Man from Hollywood” kısmı)
1995-ER 1. Sezon; 24. Bölüm: “Motherhood”
1994-Pulp Fiction
1992-Reservoir Dogs
1987-My Best Friend’s Birthday

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Quentin Tarantino”

Bir Cevap Yazın

Gelişigüzel

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907’de Edirne Vilayeti’nin Gümülcine Sancağı’na bağlı Eğridere kazasında doğmuştur. 25 Şubat 1907’de Edirne Vilayeti’nin Gümülcine Sancağı’na bağlı Eğridere kazasında doğmuştur. İlköğrenimini İstanbul, Çanakkale ve Edremit’in çeşitli okullarında tamamlamıştır. Parasız yatılı olarak Balıkesir … Devamı »

Storks – 2016 – Trailer

Gelişigüzel

Pina Bausch

Philippine “Pina” Bausch (d. 27 Temmuz 1940, Solingen, Almanya – ö. 30 Haziran 2009), modern dans koreografı ve Tanztheater (Alm. Dans tiyatrosu) akımının öncülerindendir. Almanya’nın Wuppertal kentindeki Tanztheater Wuppertal Pina Bausch isimli topluluğun sanat yönetmeni ve … Devamı »

Sanat Sokak

Gelişigüzel

Welcome to Me

Welcome to Me – 2014 Yönetmen: Shira Piven Yazar: Eliot Laurence Oyuncular: Kristen Wiig (Alice Klieg), James Marsden (Rich Ruskin), Linda Cardellini (Gina Selway), Wes Bentley (Gabe Ruskin) Borderline kişilik bozukluğu olan Alice Klieg, Kaliforniya Büyük Çekilişi’ni kazandıktan … Devamı »